Tünel Kalıp Sistemi yapılarda taşıyıcı duvar ve döşemelerin bütün halinde ve tek işlemle yerinde dökümünü sağlayan bir yapım yöntemidir.
Tünel kalıpla yapım süresi geleneksel yöntemlere kıyasla çok kısadır. Bazı uygulamalar göstermiştir ki tünel kalıpla yapım % 50’ye yakın zaman kazancı sağlamaktadır.
Mükemmel derecede düzgün elde edilen beton yüzeyi sayesinde sıva gibi tamamlayıcı işler gereksiz olur. Boya , Duvar Kağıdı veya Dekorasyon kolayca doğrudan yüzeye uygulanabilir.
Yapıda ölçülerin kusursuz ve kesin oluşu, tamamlayıcı yapı elemanlarının sanayileşmesini ve standartlaşmasını sağlar.
Gereken yapı malzemeleri ve donatı şantiyeye kolaylıkla taşınabilir..
Taşıyıcı duvarların ve döşemelerin eş zamanlı ve bütün halinde dökümü ile ’ Monolitik ’ bir yapı elde edilir.Monolitik yapı sistemi deprem bölgeleri için en elverişli sistemdir.Türkiye’de meydana gelen iki büyük depremden sonra tünel kalıpla yapılan binalarda hasar veya yıkılma rapor edilmemiştir.

Standart Tünel Kalıp Ölçüleri :
Yükseklik : 2.30 - 4 m
Uzunluk : 0.625 – 1.25 – 2.50 m Vincin kapasitesine göre bu elemanlar 12.50 m uzunluğa
kadar birleştirilerek kullanılabilirler.
Genişlik : 1.05 – 1.35 – 1.65 – 1.95 – 2.25 – 2.55 – 2.85 m
Bu genişlikler ve 28 değişik kombinasyonla 2.10 – 5.70 m arasında açıklıklar için
standart tünel kalıplar elde edilebilmektedir.
Ölçüsel olanaklar bunlarla sınırlı değildir.Fakat bu standart ölçüler maliyet avantajı ve kalıpların ilerdeki projelerde tekrar kullanılabilmesi açısından tavsiye edilmektedir.
Bu boyutlar dışında kalan istekler özel kalıplar üretilerek Panel Makina tarafından karşılanabilir.
Maliyetin Azalması.Bu kelime inşaat sektöründe çok büyük öneme sahiptir.Modern kalıp sistemleriyle maliyetin düşüklüğünden büyük kazançlar sağlanır.Şantiyelerde en kritik maliyet, işçi maliyetleridir.Verimli kalıp sistemiyle bu maliyet çok düşük olur.

Panel Makina’nın ürettiği kalıp sistemleri sizlere daha hızlı yapım ve düşük maliyet sağlayacaktır.